top of page

Par izstādi

Dzīvajām izstādēm Latvijas teritorijā veltītā izstāde vēsta par laikmetam raksturīgu kultūras fenomenu, kas apvienoja zināšanu ieguvi un izklaidi, kā arī ietekmēja sabiedrības aizspriedumu veidošanos pret citādo. Koloniālajās lielvalstīs uzsāktajai praksei – eksponēt neeiropeiskas izcelsmes personas un cilvēkus ar slimību izraisītām ķermeņa anomālijām vai garīgu atpalicību –  bija vismaz trīs mērķi: 1) finansiāls ieguvums, 2) koloniālisma propaganda un 3) jaunu zināšanu par cilvēka ķermeņa un sabiedrības attīstību izplatīšana. Šie faktori un izstāžu kā izklaides veida lielā popularitāte 19. gs. pēdējā trešdaļā veicināja pasākumu ar dzīvo eksponātu izplatību arī Centrālajā un Austrumeiropā, tai skaitā arī Krievijas impērijas Baltijas provincēs. Līdz šim tā bija nepētīta Latvijas vēstures lappuse.  

Dzīvo izstāžu vēsture sniedz ieskatu ne vien izklaides industrijas attīstībā Baltijas guberņu pilsētās, tā liecina par sabiedrības zināšanu veidošanos. Lai gan šis process ne vienmēr bijis glīts un mūsdienu ētikas normām atbilstošs, tomēr arī tam kā jebkuram vēstures notikumam ir tiesības būt izstāstītam un izdiskutētam.  

 

Izstāde izstrādāta LU Latvijas vēstures institūtā īstenotā pēcdoktorantūras projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/516 "Etnogrāfiskie un frīku šovi Latvijas teritorijā 19. un 20. gs. mijā - starp zinātni, izklaidi un homofobiju” ietvaros. Tā tapusi sadarbībā ar LU Bibliotēku. 

 

Izstādes kuratore: LU LVI vadošā pētniece Ilze Boldāne-Zeļenkova (ilze.boldane-zelenkova@lu.lv)

Dizaina autore: LU Bibliotēkas galvenā bibliotekāre Agra Some 

Vizuālais materiāls: LU Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu krājums, Klemensa Radauera kolekcija – Collection Radauer / humanzoos.net, Wellcomecollection.org, Open Edition Journals. 

Informāciju par projektu: https://www.lu.lv/zinatne/programmas-un-projekti/es-strukturfondi/etnografiskie-un-friku-sovi-latvijas-teritorija-19-un-20-gs-mija-starp-zinatni-izklaidi-un-homofobiju/  

© 2023 Powered and secured by Wix

bottom of page